Pulau Menjangan, Zachodnie Bali

Na północno zachodnie Bali dociera ułamek turystycznych tłumów, która zatrzymują się w okolicach Kuta. Plaże tutaj są czarne, lokalne społeczności żyją swoim rytmem, nie zmienionym przez masową turystykę.  Zmienia się też roślinność, ta część wyspy jest sucha i bardziej przypomina sawanny Afryki niż tropikalne południe wyspy. Tutaj znajduje się jedyny na wyspie park narodowy - Bali Barat. Park obejmuje również archipelag wysp Menjangan z ich wodnym ekosystemem i znanymi miejscami do nurkowania. 

Foto: Element hinduistycznej świątyni na Pulau Menjangan 

Wyspa Menjangan jest malutka, a jej nazwa w lokalnym języku to „Jelenia Wyspa”, pochodzi od mieszkających tam na stałe zwierząt. Na wyspę dostać się można tylko w ramach zorganizowanych wycieczek nurkowych lub snorkelingowych. Łodzie na Menjangan odpływają z portu Labuhan Lalang.

Foto: jeden z mieszkających na wyspie jeleni

Nazwę Menjangan używa się zarówno w odniesieniu do wyspy jak i do całego obszaru zachodnio północnej Bali. To słabo zaludniony region, a miejsca noclegowe tutaj ograniczają się do kilkunastu odizolowanych od siebie luksusowych resortów, położonych z daleka od lokalnych wiosek (z minimalną ceną za noc przekraczającą 100 USD). Resorty mają swoje centra nurkowe (nurkowanie na Menjangan jest głównym powodem żeby tu przyjechać), ale ceny w nich znacznie wyższe od cen w niezależnych centrach nurkowych w okolicy. Alternatywą do zatrzymywania się w resortach jest nocleg w rybackiej wiosce  Permuteran, położonej wzdłuż czarnej plaży.  Nie ma tam problemów ze znalezieniem centrów nurkowych, które organizują wyjazdy na Menjungan.

Foto: otoczenie wyspy Menjangan

Nurkowanie na Menjangan odbywa się zwykle przy ścianach rafy, schodzących do 30 metrów.  Najbardziej znane miejsca do nurkowania wokół wyspy to:  Coral Garden, Mangove Point, Pos Dua, Eaal Garden, Temple Point  i wrak Anchor.  Głębokość nurkowań nie przekracza 30 metrów (wyjątkiem jest leżący na 40 metrach wrak Anchor)

Nurkowania tu nie rozczarowują. Rafa jest w dobrym stanie i z obfitością morskiego życia. Poza „typowym” zestawem ryb rafowych, często można spotkać żółwie morskie, stada barrakud, rekiny rafowe, mureny  tuńczyki, ryby nietoperze.


Foto: łodzie nurkowe cumujące na wyspie 

Nurkowałam tutaj dwa dni z rzędu w lutym. Przejrzystość była idealna (około 30 metrów), bez podwodnych prądów. Na łodzi poza mną było tylko 3 innych nurków.  Pomiędzy nurkowaniami, postój na lunch był na Jeleniej Wyspie,  gdzie ciekawskie jelenie skutecznie domagały się  podzielenia się z nimi posiłkiem.


Foto: Wulkany na Jawie, widoczne z Zachodniego Bali 

Czy warto przyjechać na Menjangan ? Warto jeżeli Menjangan wplecie się jako część zwiedzania mniej turystycznych, i pozbawionych masowej turystyki części Bali. Miejsca do nurkowania są tutaj imponujące, ale w gruncie rzeczy podobne np. do nurkowań np. na wyspach Gili. Moim zdaniem 2 dni nurkowe tutaj zupełnie wystarczają. 


Foto: Zachodnie Bali 

Comments

Popular posts from this blog

Jak podróżować po Wietnamie – loty, pociągi, autobusy

Pamiątki z Wietnamu

Malezja, Kuala Lumpur, im wyżej tym lepiej