Lombok, tak blisko i tak daleko od Bali

W przewodnikach Bali i Lombok wymieniane są zwykle tuż obok siebie, jako cele tej samej wycieczki, głównie z uwagi na geograficzną bliskość. Jednak Lombok i Bali to dwa różne światy. Warto o tym pamiętać przyjeżdżając na Lombok.

Foto: wesele ludu Sasak, Lombok 

Zupełnie inna wyspa

Wyspę często porównuje się do Bali przed jej „odkryciem” przez turystów. Na południowym Bali wszystko jest podporządkowane turystyce, która jest kręgosłupem tamtejszej gospodarki. Lombok jest inny. Turystyka odpowiada za jedną czwartą przychodów wyspy i równie ważne jest tutaj rolnictwo. Równinne części Lombok to pola ryżu, kukurydzy, tytoniu i orzeszków cashew. Hotele są mniejsze i bardziej budżetowe niż gigantyczne resorty wschodniego Bali. Na Lombok mieszka 3,5 miliona ludzi, w tym pół miliona w stołecznym Mataran, na zachodnim wybrzeżu.  Wyspę, zamieszkuje głównie lud Sasak, a dominującą religią jest tu islam. 

Foto: Lombok 

Turystycznie najbardziej atrakcyjny jest południowy Lombok – najsuchsza i najmniej zamieszkała (a do niedawna też najuboższa) część wyspy. Najpiękniejsze białe plaże, morze we wszystkich odcieniach turkusu i najlepsze miejsca do surfowania można znaleźć właśnie tutaj.

Foto: jedna z plaż południowego Lombok 

Z portu do portu

Ze wschodniego Bali na Lombok jest zaledwie 35 kilometrów. Szybkie łodzie motorowe pokonują tą odległość w 3 – 4 godziny z portu Padangbai na Bali do portu Bangsal na zachodnim Lombok. Bangsal jest znany z szybujących pod niebo cen taksówek, więc lepiej zapewnić sobie transport bezpośrednio z hotelu, niż być zdanym na łaskę lokalnych kierowców. Droga z portu na południe wyspy prowadzi górskimi serpentynami, przez las tropikalny, na stokach wulkanicznego masywu Rinjani.

Foto: droga z Bangsal do Mataran, Lombok

Lombok od 2011 roku ma międzynarodowe lotnisko położone pół godziny od Kuta. Międzynarodowe loty są głównie do Kuala Lumpur i Singapuru. Turyści dostają się tutaj zwykle promami z Bali.

Moto GP na Lombok

W 2021 otwarto na wyspie, tuż obok Kuta, tor wyścigów motocyklowych Mandalika, na którym rozgrywane są, między innymi zawody Moto GP. To miejsce robi dziwne wrażenie, dookoła spieczonych słońcem pól kukurydzy i tytoniu wyrastają betonowe dekoracje i wielki parkan, za którymi kryje się tor wyścigowy. Na teren toru nie można wejść, ale i tak wszyscy przyjeżdżają tutaj zrobić siebie zdjęcie przed główną bramą i kupić koszulkę z ulubionym zawodnikiem moto GP. W okolicach toru wybudowano dwupasmowe drogi szybkiego ruchu, które potem nagle znikają, gdy tylko minie się Gerupuk.

Foto: Kuta, Mandalika , Lombok 

Kuta czyli lokalne Zakopane

Główną miejscowością turystyczną południowego Lombok jest Kuta, którą po otwarciu toru Mandalika, wzięli sobie na cel lokalni i międzynarodowi developerzy. Turystów przyciągają do Kuta  białe plaże, no i surfing, bo niemal każda z plaż na południu ma imponujące surf spoty. 

Do zatłoczonej i chaotycznej Kuty warto wpaść na kolacje i po pamiątki, ale mieszkać moim zdaniem, lepiej jest w spokojniejszych miejscach np. w wiosce przy najpiękniejszej plaży południowego Lombok  - Selong  Belanak.

Foto: plaża Selong Belanak

Surfing na Lombok

Selong Belanak jest też najlepszym miejscem do nauki surfingu na Lombok. Inną dobrą opcją jest wioska Gerupuk, położona 20 minut na wschód od Kuta. Kuta i plaże w jej okolicach mają najlepsze warunki do surfowania na Lombok (poza legendarnym Desert Point na zachodnim cyplu południowego Lombok oczywiście). Więcej o surfingu na Lombok piszę w poście „Surfing na Lombok”.


Foto: południowo-wschodni Lombok 

Południowy zachód wyspy, zaraz za Ekas (kolejna wioska, z dobrymi miejscami do surfowania), to smagane wiatrem otwarte przestrzenie i dziewicze zupełnie puste plaże, gdzie lokalni mieszkańcy żyją z rybołówstwa i uprawy wodorostów.

Wulkan Rinjani – trzecia najwyższa góra Indonezji

Środek wyspy zajmuje wulkan Gungung Rinjani (3,726 m.n.p.m.), który jest trzecią najwyższą górą Indonezji  Jest to też drugi najwyższy wulkan tego kraju (wyższy o 80 metrów jest Gunung Kerinci na Sumatrze) i popularny cel trekkingowy.  Niezliczone agencje turystyczne oferują wejście na wulkan – co zwykle trwa 4- 5 dni (obowiązkowo w grupie i z przewodnikiem).

Foto: droga do Sembalun 

Punktem startowym do trekkingów na Rinjani jest położona na 1.100 m.n.p.m. malownicza wioska Sembalun.  Droga tutaj, z nadmorskich nizin, przez piętra lasu deszczowego i przez górskie serpentyny jest spektakularna (i nerwowa z uwagi na duży ruch i powszechne wyprzedzanie na ślepo).  W samej wiosce, poza widokami na wulkan (który, w trakcie dnia zwykle zasnuty jest chmurami), główną atrakcją jest możliwość samodzielnego (odpłatnego) zbierania truskawek, które udaje się tutaj uprawiać dzięki niższej niż na nizinach temperaturze. Odległość z Gerupuk do Sembalun to ponad 100 km, a dotarcie tam zajmuje koło 3 godzin w jedną stronę.

Foto: Sembalun 

Wnętrze wyspy jest zdecydowanie bardziej ludne niż jej południowa cześć. Ruch na drogach jest ogromny, a żyzne doliny pod wulkanem wykorzystywane są w całości na cele rolnicze.

Motorkiem po Lombok

Po wyspie najlepiej poruszać się wynajętym motorkiem (ceny od 5 do 10 USD za dzień) lub samochodem z prywatnym kierowcą (ceny do negocjacji, ale i tak zaskakująco wysokie np. 40 USD za 1,5 godziną trasę z portu Bangsal do Salman Belanak).

Foto: Południowy Lombok

Czy warto przyjechać na Lombok? Wyspa jest zdecydowanie bardziej egzotyczna niż żyjące z turystyki i stojące w korkach Bali. Południe Lombok z pięknymi, w większości pustymi plażami i miejscami do surfowania, jest świetną alternatywą dla tego co surferom ma do zaoferowania Bali.

Foto: Południowy Lombok 

Muzułmański Lombok ma też zupełnie inny klimat niż sąsiednia znana z nocnych imprez wyspa. Lombok, to nie jest imprezowe miejsce (życie nocne, będące bladą namiastką tego, co oferuje Bali można znaleźć głównie w Kuta). 

Foto: przerwa z w podróży, Poludniowy Lombok 

Przyjeżdżają tutaj głównie indywidualni turyści, nie ma jeszcze wielki resortów typu „all inclusive” jest za to całkiem dużo miejsc, gdzie można mieszkać w niewielkiej odległości od pięknych plaż otoczonych tropikalną roślinnością, za niewielkie pieniądze.  Przyroda Lombok robi wrażenie, warto spędzić kilka dni odwiedzając plaże południa, ale też górskie wnętrze wyspy.

Foto: południowy Lombok

Comments

Popular posts from this blog

Jak podróżować po Wietnamie – loty, pociągi, autobusy

Pamiątki z Wietnamu

Malezja, Kuala Lumpur, im wyżej tym lepiej