Malezja, Melaka czyli jeden dzień z historią

Historyczna Melaka, jedno z czterech miejsc w Malezji wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO to jeden z „obowiązkowych” punktów do zobaczenia podczas podróży do Malezji. Położona dwie godziny od Kuala Lumpur jest zwykle celem jednodniowych wycieczek ze stolicy, organizowanych przez lokalne biura podróży. Bez problemu można dotrzeć tu samemu autobusem z KL i wyruszyć stąd dalej na południe półwyspu.

Foto: Dutch Square, Melaka

Miasto powstało na początku XV wieku, przy ujściu rzeki Melaka do cieśniny o tej samej nazwie, oddzielającej Półwysep Malajski od Sumatry. Założycielem portu był książę z Sumatry, Perameswara, który po ucieczce z królestwa Majapahit na Jawie, ustanowił pierwszy sułtanat w Melaka.  Strategiczne położenie sprzyjało szybkiemu rozwojowi portu, do którego przypływali kupcy z Indii, Chin i Arabii. W XVI wieku miasto było jednym z najważniejszych portów handlowych w tej części świata. W 1511 miasto zdobył dla Portugalczyków Alfonso de Albuquerque i przez kolejne 130 lat Malaka była, obok indyjskiego Goa, najważniejszy centrum portugalskiego handlu na terenie Azji. Na przestrzeni 300 lat Melaka 3 razy zmieniała swoich władców. Po Portugalczykach, z połowie XVII wieku przejęli ją Holendrzy, a pod koniec XVIII wieku Brytyjczycy.  

Foto: Famosa, dawna portugalska forteca, Malaka 

Na przestrzeni wieków osiedlali się tutaj Malajowie, Chińczycy, Hindusi i Europejczycy. Zakładając rodziny z lokalnymi kobietami stworzyli unikalną wielokulturową społeczność portowego miasta.

Foto: domy w Chinatown, Melaka

Co z tego zostało do dzisiaj ? Nadrzeczna uliczka dawnych kupieckich domów, resztki fortecy Famosa zbudowanej przez Portugalczyków na początku XVI wieku. Zbudowany przez Holendrów charakterystyczny czerwony budynek Stadthuys, stojący obok niego protestancki kościół Chrystusa, przy będącym centralnym punktem starego miasta Holenderskim Skwerze (Dutch Square). Na skraju starego centrum miasta jest jeszcze jeden historyczny kościół, Kościół Świętego Piotra. Zbudowany w 1710 roku jest najstarszym katolickim kościołem w Malezji.

Foto: Kościół Świętego Piotra, Melaka

Po drugiej stronie rzeki Melaka, naprzeciwko Dutch Square, za pieszym mostem, zaczyna się Chinatowan i jego dwie główne ulice. Jonker Street, główna turystyczna ulica miasta pełna sklepów z lokalnymi pamiątkami. 

Foto: Jonker Street, Melaka

Drugą ulicą jest Harmony Street (czasem zwana Temple Street - Jalan Tukang Emas),  z pochodzącą  z XVII wieku świątynią chińską Cheng Hoon Teng. 

Foto: świątynia Cheng Hoon Teng

Harmony Street znana jest również z osiemnastowiecznego meczetu Kampung Kling (żeby wejść do meczetu kobiety muszą zasłonić głowę).  

Foto: w meczecie Kampung Kling, Melaka

Domy mieszkalne przy obu ulicach to klasyczne przykłady stylu Peranakan, kultury powstałej z połączenia wpływów chińskich i malajskich.


Foto: Jonker Street, Melaka 

Jedną  z tradycyjnych atrakcji kulinarnych Melaki jest deser cendol. Deser zrobiony jest na bazie kruszonego lodu z dodatkiem trzcinowego cukru, mleka kokosowego, czerwonej fasoli, zielonych klusek, kukurydzy i innych słodkich dodatków (w zależności od fantazji kucharza). Można go lubić lub nie, ale koniecznie trzeba go spróbować choć raz będąc w Malezji – sprzedawany jest na Jonker Street.

Foto: cendol, Melaka 

Za Melaką stoi 600-letnia fascynująca historia, ale współczesna Melaka to też blisko 600 tysięczne nowoczesne miasto, z wysoką zabudową, galeriami handlowymi, biznesowymi hotelami, które szczelnie otaczają historyczne centrum. Część turystyczna z czerwoną zabudową Holenderskiego Placu (Dutch Square) i resztkami portugalskiej fortecy Famosa, wygląda bardzo atrakcyjne na zdjęciach, ale na obejrzenie historycznych pozostałości miasta wystarcza jedno przedpołudnie. Po południu można zobaczyć świątynie na Harmony Street i kupić pamiątki na Jonker, a potem można już wracać do Kuala Lumpur lub następnego dnia rano jechać stąd dalej na południe.

Foto: Jonker Street, Melaka 

Poszłam zresztą na łatwiznę z Melaką -  to był mój ostatni dzień w Malezji, samolot odlatywał dopiero przed północą, a w KL zobaczyłam już wiele razy wszystko to co chciałam zobaczyć w tym mieście. Na portalu www.getyourguide, oferta 10 godzinnej wycieczki do Melaka za 40 USD wydawała się być dobrym pomysłem i jak się okazało sprawdziła się idealnie – 2 godziny na dotarcie do miasta, 2 godziny na powrót do KL, 6 godzin na Melakę okazało się zupełnie wystarczające.

Foto: plener filmowy w fortecy Famosa, Melaka

 

 

 

 

 

Comments

Popular posts from this blog

Jak podróżować po Wietnamie – loty, pociągi, autobusy

Pamiątki z Wietnamu

Malezja, Kuala Lumpur, im wyżej tym lepiej