Malezja, Kuala Lumpur, im wyżej tym lepiej

Historia miasta zaczęła się skromnie i całkiem niedawno. W połowie dziewiętnastego wieku, do miejsca zbiegu rzek Klang i Gombo zaczęli przybywać chińscy górnicy szukający depozytów cyny. Swoją osadę nazwali Kuala Lumpur co w języku Malajskim znaczy „błotnisty zbieg rzek”.  Dziś w miejscu zbiegu rzek stoi, pochodzący z początków XX wieku, najstarszy w mieście meczet Masjid Jamek.



Foto: Meczet Masjid Jamek, KL

Od górniczej osady do metropolii

Od 1880 roku miasto, zarządzane przez Brytyjczyków było stolicą  Federalnych Stanów Malezji.  31 sierpnia 1957,  na głównym placu miasta, Merdeka Square, po raz pierwszy świętowano powstanie nowego niepodległego państwa. 


Foto: Sutan Abdul Samad Bulding,  w tle wieża Menara KL i Petronas Towers, Plac Merdeka, KL

Dzisiejsze Kuala Lumpur, popularnie zwane po prostu KL to nowoczesne, ponad dwumilionowe miasto (cały obszar metropolitarny ma blisko 9 milionów mieszkańców), zamieszkałe przez wielokulturową populację obywateli Malezji, na którą składają się etniczni Malajowie, Chińczycy, Hindusi oraz wiele innych mniejszych etnicznych społeczności.

KL jest miastem, do którego dobrze się przyjeżdża. Dobrze zorganizowane, czyste, bezpieczne i łatwe do pokonywania na piechotę (lub Grabem albo metrem na dłuższych dystansach). Porozumiewanie się tutaj po angielsku jest normą.  W KL najbardziej pada od września do listopada ale padać może o dowolnej porze roku (parasol zawsze się przydaje, jeżeli nie od deszczu to jako osłona od palącego równikowego słońca), no i zawsze jest tu gorąco.

KL ma nowoczesne międzynarodowe lotnisko (Kuala Lumpur International Airport), które położone jest aż 57 km od Petronas Towers. Zwykle autostradą pokonuje się tą trasę w godzinę, ale w godzinach szczytu korki w KL mogą być trudne do pokonania, warto mieć zapas czasu. Najlepszy sposobem na dostanie się z i na lotnisko jest Grab  - kurs z centrum kosztuje (w zależności od natężenia ruchu) od 15 do 25 USD.

Wyścig pod górę

Architektoniczną wizytówka KL są zbudowane w 1998 r. Petronas Tower, w biznesowy centrum KL. Przypominające dwie srebrne kukurydze wieże były przez 6 lat najwyższym budynkiem na świecie – w 2004 zdetronizował je budynek Taipei 101, zbudowany w stolicy Tajwanu.

Foto: Petronas Towers, KL

Petronas ciągle szczycą się mianem “najwyższych bliźniaczych wieżowców na świecie”.  Wieże zdążyły zagrać w wielu filach m.in. w Osaczonych z 1999 roku, z Kateriną Zeta Jones i Seanem Connery. Wjazd na nie, jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania KL. Bilety kosztują około 10 USD i najlepiej je kupować z wyprzedzeniem online  (na stronie https://petronas-twin-towers.kuala-lumpur-tickets.com).  

Wokół Petronas Towers zbudowane zostało gigantyczne, sześciopiętrowe luksusowe centrum handlowe Suria KLCC. W sąsiednim Kuala Lumpur Convention Center znajduje się polecane, zwłaszcza na wizyty z dziećmi, KL Aquarium. Warto też przejść się na spacer do leżącego tuż obok Petronas Towers KLCC park.

Foto: budynek Merdeka 118 KL

KL lubi wysokie budynki, w 2024 roku zakończyła się budowa wieżowca Merdeka 118. To drugi najwyższy wieżowiec świata (678,9m), wyższy od niego jest tylko dubajski Burj Khalifa (829,8 metrów).

W lokalnym malezyjskim rankingu wysokościowców, Merdeka 118 zepchnął ćwierćwiekowe Petronas Towers (452 metry) na drugie miejsce. Brązowy medal w tym wyścigu ma, ukończony w 2019  budynek Exchange 106 (445 metry).

Wieża telekomunikacyjna, Menara KL, również popularna wizytówka miasta, z tarasem widokowym i obrotową restauracją, ma „zaledwie” 421 metrów. 

Foto: Menara,  KL

Plac Wolności, Chinatown i Złoty Trójkąt

Centralnym punktem miasta jest Plac Merdeka.  Słowo Merdeka to po Malezyjsku „wolność”  i „niepodległość”. Ostatni dzień sierpnia obchodzony jest jako Merdeka Day, Dzień Niepodległości, da upamiętnienia końca kolonialnych rządów Brytyjczyków i ustanowienia Malezji jako niezależnego państwa. 

Foto: Plac Merdeka, KL

Plac Merdeka otoczony jest przez szereg budynków powstałych w okresie kolonialnym. Najbardziej charakterystycznym z nich jest zajmowany obecnie przez dwa ministerstwa,  budynek Sułtana Abdula Samad, z wieżą zegarową będącą jedną z wizytówek miasta.

 


Foto: wieża zegarowa, Sutan Abdul Samad Bulding, Plac Merdeka, KL

Obok Placu Merdeka położone jest Chinatown, z krytym targiem Petaling Street Market i  spacerowymi uliczkami. Centralnie położone Chinatown ma szereg butikowych niedrogich hoteli (40 USD za pokój ze śniadaniem w czterogwiazdkowym hotelu) – warto zatrzymać się w tym rejonie na nocleg.

Foto: Petaling Street Market,  w tle budynek Merdeka 118, KL

Poza centrum warto też odwiedzić Narodowy Meczet Malezji i pobliskie ogrody botaniczne (Perdana Botanical Garden). W płatnej części ogrodów znajduje się Park Motyli (Kuala Lumpur Butterfly Park ) i Park Ptaków (Kuala Lupur Bird Park).

Wieczory turyści zwykle spędzają w obrębie tzw. Złotego Trójkąta  w centralnej dzielnicy Bukit Bintang - pomiędzy luksusowym centrum handlowym Berjaya Times Square, a ulicami Jalan Alor i Pub Street (Changkat Bukit Bintang).

Foto: lokalna malezyjska restauracja, KL

Jalan Alor jest słynnym miejscem ulicznych restauracji, oferujących m.in. dania kuchni malezyjskiej, chińskiej, hinduskiej i tajskiej. Pomiędzy restauracjami rozlokowują się sprzedawcy świeżych durianów oraz lodowych deserów. Je się wprost na ulicy przy plastikowych lub blaszanych stołach, atmosfera jest jak zwykle na nocnych targach w Azji, ale turyści uwielbiają to miejsce. Po kolacji, logicznym następnym krokiem, jest spacer na drinka na lokalną ulice pubów – Changkat Bukit Bintang.

Ile czasu spędzić w KL ? Miasto ma dość skoncentrowane centrum i atrakcje turystyczne (wokół Petronas Tower i wokół Centralnego Placu Merdeka), na które zwykle wystarczają dwa dni i dwie noce w mieście. Warto dodać dodatkowy dzień na ogrody botaniczne Perdana i muzea.  Miasto ma dobry wybór czterogwiazdkowych hoteli, położonych w samym centrum w cenie nie przekraczającej 50 USD za noc, wraz ze śniadaniem. Warto też zrobić stąd dwie wycieczki jednodniowe – do historycznego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasta Melaka (o Melaka piszę w poprzednim poście) i do hinduskich świątyń Batu Caves.

KL jest też miejscem, które zwykle ma dobre oferty lotów, tak po Malezji jak i po całym regionie – poza narodowym przewoźnikiem Malaysia Airlines, miasto jest bazą dla taniej azjatyckiej linii Air Asia, z lokalną i regionalną siatką tanich połączeń.

Foto: Plac Merdeka, KL

 

 

Comments

Popular posts from this blog

Jak podróżować po Wietnamie – loty, pociągi, autobusy

Pamiątki z Wietnamu