Jak podróżować po Wietnamie – loty, pociągi, autobusy
Samolotem po Wietnamie
Po Wietnamie dużo się lata. Żeby zobaczyć cały kraj podczas jednego tu pobytu przydają się dwa loty wewnętrzne – z Hanoi do Danang (pozwala na obejrzenie Hoi An, Hue i jaskiń w parku narodowym Phong Nha) i z Danang do HCMC (lub w odwrotnej kolejności). Lata się też pomiędzy HCMC i wyspa Phu Quoc lub HCMC i Con Dao. Ceny na lokalnych trasach w Wietnamie są umiarkowane (około 80 dolarów pomiędzy Danang a HCMC lub Hanoi w jednak stronę) i około 100 dolarów, w jedna stronę, pomiędzy Hanoi i HCMC.
Krótkie loty z Saigonu na wyspę Phu Quoc i na Con Dao potrafią być nieproporcjonalnie drogie w porównaniu z klasycznymi trasami HCMC – Hanoi – Danang (około 180 USD – 200 USD bilety w dwie strony z Saigonu).
Wietnam ma trzech głównych przewoźników na krajowych liniach:
- narodowe linie Vietnam Airlines (www.vietnamairlines.com/vn/en/home),
- nisko kosztowy VietJet (www.vietjetair.com/en),
- hybrydowy Bamboo Airways (www.bambooairways.com/gb/en/home).
Bamboo miał ostatnio spore kłopoty finansowe i znacznie zmniejszył ilość oferowanych połączeń. Vietnam Airlines sprzedaje na swojej stronie też bilety na Pacific Airlines – nisko kosztowe linie będące częścią Vietnam Airlines (mają niewiele lotów, a bilety są zwykle tańsze niż bilety na Vietnam Airlines).
Przed kupnem biletu koniecznie porównajcie ceny przynajmniej pomiędzy VietJet a Vietnam Airlines – nie zawsze VietJet wchodzi taniej od Vietnam Airlines (w Vietnam Airlines bagaż nadawany na trasie krajowej jest w cenie biletu). Przy lotach warto sprawdzić terminy lokalnych świąt i długich weekendów bo wtedy, rzecz jasna, ceny będą szybować (zwłaszcza ceny do miejscowości nadmorskich i na wyspy).
Fajne jest to że na dłuższych lotach wewnętrznych Vietnam Airlines serwuje wliczone w cenę biletu posiłki (trzeba dzwonić na info linie żeby zamówić posiłek wege). VietJet ma w ofercie płatne dania gorące – ale praktycznie bez opcji wege.
Pociągiem po Wietnamie
Główna trasa kolejowa kraju, kolej Północno-Południowa, o długości 1.726 km, łączy Hanoi z HCMC. Linię zbudowali w 1936 roku Francuzi. Pociągi na tej trasie, nazwane Expresem Zjednoczenia (Reunification Express) wróciły na tory w 1976, po zakończonej wojnie amerykańskiej. Czas przejazdu pomiędzy Hanoi i HCMC to od 30 do 34 godzin. Linia kolejowa łączy też Hanoi z Lao Cai (koło Sapa) oraz Hanoi z Ha Long i Hai Phong (nad zatoką Tonkijską)
Pociągi mają przedziały sypialne z „miękkimi łóżkami” 4 osoby w przedziale i „twardymi łóżkami” 6 osób w przedziale oraz wagony z miejscami siedzącymi. Bilety najwygodniej kupić bezpośrednio na stronie przewoźnika tutaj: www.vietnam-railway.com
Foto: wagon z miejscami do siedzenia
Pociągi w Wietnamie nie są moim ulubionym środkiem transportu i unikam ich jak mogę. Są stare, sfatygowane i jadą powoli – na krótszych trasach zdecydowanie lepiej sprawdzają się sypialne autobusy, a na dłuższych loty. Cenowo pociągi wychodzą drożej od autobusów. Wagony sypialne (4 osobowe przedziały) mają rozścieloną pościel ale nie jest one zmienia przez cała trasę pociągu wiec jeżeli wsiadacie np. w Danang to dostaniecie łóżko z pościelą po poprzednim pasażerze (ja wożę ze sobą „śpiwór” zrobiony z zszytego prześcieradła).
Podróż po Wietnamie - autobusy
Uwielbiam autobusy w Wietnamie – czyste, komfortowe z rozkładanymi na płasko siedzeniami (jak w business klasie w samolotach). Jeszcze lepsze są "limusine buses" autobusy luksusowe, z pełnowymiarowymi łóżkami i zasuwanymi roletami, którymi można oddzielić się od reszty pasażerów jak w samolotowej first class. Nie żartuje – autobusy to tutaj znacznie bardziej komfortowy środek transportu niż w Polsce.
Bilety na autobusy kupuję przez lokalny portal www.vexere.com/en-US , zaletą tej strony jest to, że obsługa mówi po angielsku i skontaktuje się z wami na podany numer telefonu w przypadku zmian w rozkładzie i przypilnuje z kierowcą, żebyście na pewno wsiedli do autobusu. Kierowca też się z wami skontaktuje, ale po wietnamsku na podany przy rezerwacji numer – koniecznie ściągnijcie sobie na telefon lokalny odpowiednik Whasapp – aplikacje ZALO, bo to jest najpopularniejszy komunikator w Wietnamie i każdy będzie poszukiwał kontaktu z wami właśnie tam. Jeżeli wyjazd macie zaplanowany z okolic turystycznych lub mniejszych miast, autobus po prostu podjedzie pod wasz hotel o ustalonej porze.
Foto: standardowy autobus w Wietnamie
Do autobusów wsiada się boso – przy wejściu kierowca wręczy wam torbę foliową na buty. A podczas postojów toaletowych wystawi przed autobus skrzynkę z komunalnymi klapkami, w których można przejść do łazienki. Na postoju będzie oczywiście lokalna restauracja serwującą zwykle zupę Pho – opcji wege raczej na pewno nie będzie.
Foto: miejsce w standardowym autobusie w Wietnamie
Comments
Post a Comment